hd07-1320.jpg
 Code Groen 
Geen waarschuwingen

Verwachting Veluwe 00:50: Vrijwel onbewolkt (zonnig/helder) -1.6°C Windkracht 1 Bft W

Verwachting op maandag 27 mrt 2023 om 11:30

Het eind van het wisselvallige weer is voorlopig nog lang niet in zicht, al blijft het morgen overdag grotendeels droog. De dagen daarna verlopen grijs, nat en zacht.

Geen gif in de tuin!

Door slim samen te werken met de natuur, maak je van de tuin een veilige en aantrekkelijke plek voor bijen, vlinders en tal van andere insecten. Maar ook voor ander dieren zoals de vogels en de egels en niet te vergeten de huisdieren. Ook voor de mens zelf zou het veel beter zijn om niet meer in aanraking te komen met al deze stoffen.

 

Een aantal tips:

Bloeiers

Bijen zijn blij met bloeiende bloemen en planten. Door deze een plek te geven in je tuin, kunnen bijen het stuifmeel en de nectar verzamelen en zo sterker worden. Bijen houden ook van variatie. Let op de bloeiperiode zodat de bijen altijd voedsel hebben. Deze planten zijn echte bijen lokkers: hemelsleutel, muurpeper, bergamotplant, kattenkruid, heide, herfstaster, blauwe knoop en zilverkaars. Ook als er een braam in de tuin aanwezig is zal deze druk worden bezocht.

 

Bijenhotel

Wilde bijen leven vooral solitair. Ze hebben dus niet alleen voldoende voedsel nodig, maar ook ruimte om te nestelen. Je kunt zelf heel eenvoudig een bijenhotel maken en ze daarmee een veilig onderkomen geven. Voor het bouwen van een bijenhotel is er op het internet veel te vinden.

 

Natuurlijke bestrijdingsmiddelen.

Insecten gif is niet alleen slecht voor de beestjes waar je last hebt, maar ook voor de bijen en andere nuttige insecten. Ook de vogels en egels zullen dit weer binnen krijgen. Gelukkig levert de natuur zelf een aantal bestrijdingsmiddelen waardoor de gifspuit overbodig is. planten Afrikaantjes en lavendel jagen luizen weg en zijn dus ideaal voor onder de rozenstruik.

Heb je een groentetuin, maak dan slimme combinaties: wortel naast prei houdt de wormen weg en prei naast kool houdt de vliegen weg. Munt tussen je kool zorgt ervoor dat rupsen de kool niet oppeuzelen. Knoflook, basilicum en ui houden allerlei insecten weg.

Vogels zoals de koolmees zijn kampioenen in het opeten van insecten. Hang een vogelhuisje op, zorg voor voldoende voedsel zoals bessen en ze komen al snel luizen en andere vraatzuchtige beestjes verorberen. Ook lieveheersbeestjes zijn nuttig want ze eten 100 tot 150 bladluizen per dag. Heb je last van slakken en grotere insecten, dan zijn kikkers, padden en egels de beste bestrijders. Zorg voor genoeg donkere plekjes waar ze een nestje kunnen maken.

 

Gifvrij spuiten.

Wilt u dan toch gaan spuiten gebruik dan een mengsel van groene zeep en spiritus. Meng 20 gram groene zeep (zonder chemische toevoegingen), 20 milliliter spiritus en 1 liter lauw water en spuit dat over de planten met een plantenspuit. Ook brandnetelgier is effectief: meng 1,5 kilo jonge brandnetels met 10 liter water. Laat dit mengel twee weken staan maar roer er af en toe wel in. Filter het daarna en spuit het mengsel regelmatig over de geplaagde planten.

 

Onderstaande producten nooit in uw tuin gebruiken, deze bevatten het gif imidacloprid. Ook producten met de gifstoffen thiamethoxam, clothianidin, fipronil, chlorpyriphos, cypermethrin en deltamethrin zijn schadelijk voor mens en dier.

 

ADMIRE 13146
ADMIRE 11483
Admire N 12945
Admire N pin 11998
ADMIRE O-TEQ 12942
Amigo 11662
Amos Fly Finish 13063
Baythion Mierenmiddel N 12952
Finion Mierenlokdoos 13104
GAUCHO 11455
GAUCHO ROOD 11601
GAUCHO TUINBOUW 12341
Gazon-Insect 12919
HGX korrels tegen mieren
HGX mierenlokdoos 13127
Imex-Imidacloprid 11547
Kohinor 70 WG 12972
LURECTRON Flybait 13160
Maxforce LN 12974
Maxforce LN Mierenlokdoos 13073
Maxforce Quantum 13074
Maxforce White IC 12094
Mieren Stop 13052
MonAmi 13059
MS VB-08 13173
Piron Mierenlokdoos 13055
Piron Mierenlokdoos 13072
Piron mierenmiddel 12979
POKON mieren 12980
Pokon Mieren STOP Lokdoos 13121
POKON Plantstick 12219
Provado Garden 12115
Quick Bayt 12665
Quick Bayt Spray 13116
Roxasect Mierenlokdoos 13124
Roxasect tegen Tuinmieren 13024
Warrant 700 WG 13005

 

Nederland gifvrij!

 

Pas ook goed op met de zogenaamde onkruid verdelgers en middelen die de stoep vrij houden van mos en alg. Het is wat meer werk maar waarom zou je eigen stoep met gif bespuiten terwijl dit met een hogedrukspuit of zelfs met de ouderwetse schrobber net zo mooi gaat.

 

Het is van groot belang dat Nederland gaat stoppen met pesticiden die bestuivende insecten uitroeien. Op dit moment zijn er bij imkers al veel bijenvolken die het niet overleeft hebben.




bron tabel: Greenpeace

 

Deel dit artikel